Ogólnopolski konkurs chemiczny im. prof. Antoniego Swinarskiego

Regulamin

Regulamin
Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego im. prof. Antoniego Swinarskiego

1. Ogólnopolski Konkurs Chemiczny im. prof. Antoniego Swinarskiego jest organizowany przez Wydział Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przy współudziale Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wydziału Chemii UMK w Toruniu i odbywa się pod patronatem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego oraz Polskiego Towarzystwa Chemicznego.

2. Cele Konkursu:

  • rozwijanie zainteresowań chemią wśród szerokiego grona uczniów szkół ponadpodstawowych,
  • wyszukiwanie utalentowanej młodzieży w zakresie chemii i praca nad pogłębianiem ich wiedzy,
  • umożliwienie konfrontacji poziomu wiedzy chemicznej pomiędzy uczestnikami Konkursu,
  • promocja studiów chemicznych, szczególnie wśród uczniów szkół regionu,
  • budowanie pozytywnego wizerunku chemii w społeczeństwie.

3. Konkurs swoim zakresem obejmuje wiadomości i umiejętności określone aktualnie obowiązującymi programami nauczania chemii w szkołach ponadpodstawowych w zakresie podstawowym i rozszerzonym, uzupełnione o wskazaną przez Organizatorów tematykę.

4. Uczestnikiem Konkursu może być uczeń każdego typu szkoły ponadpodstawowej. Dopuszczalny jest udział w Konkursie uczniów szkół podstawowych, wykazujących szczególne zainteresowanie chemią. Uczestnikami Konkursu mogą być uczniowie szkół z zagranicy, posługujący się językiem polskim.

5. Całokształtem prac związanych z przeprowadzeniem konkursu kieruje Komitet Organizacyjny Konkursu powoływany spośród nauczycieli akademickich Wydziału Chemii UMK w  Toruniu. Siedzibą Komitetu Organizacyjnego Konkursu jest Wydział Chemii UMK w Toruniu (ul. Gagarina 7, 87-100 Toruń). Adres mailowy do korespondencji: konkurschem@umk.pl

6. Ogólnopolski Konkurs Chemiczny im. prof. Antoniego Swinarskiego jest przeprowadzany w trzech etapach:

a. etap I (szkolny) – rozwiązywanie zadań teoretycznych (obliczeniowych) – nadzorowany jest przez nauczyciela chemii w danej szkole. Treści zadań etapu szkolnego zostaną opublikowane na stronie internetowej konkursu. Zadania etapu szkolnego oceniane są przez nauczyciela chemii w danej placówce. Próg kwalifikacji do kolejnych etapów konkursu jest ustalany przez Komitet Organizacyjny Konkursu. W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się możliwość przesłania rozwiązań zadań etapu szkolnego bezpośrednio do Komitetu Organizacyjnego (konkurschem@umk.pl).

b. etap II (rejonowy) – rozwiązywanie zadań teoretycznych (obliczeniowych) – przeprowadzane jest w ustalonych punktach, pod nadzorem Regionalnych Koordynatorów Konkursu. W szczególnych przypadkach, rolę Koordynatora może pełnić nauczyciel chemii w danej placówce. Rozwiązania zadań są przesyłane do Komitetu Organizacyjnego Konkursu i sprawdzane przez wyznaczony przez niego zespół oceniający.

Komitet Organizacyjny zastrzega sobie możliwość delegowania do danego punktu regionalnego swojego przedstawiciela, celem stwierdzenia prawidłowego przeprowadzenia II etapu Konkursu.

c. etap III (finałowy) – odbędzie się na Wydziale Chemii UMK w Toruniu i obejmie rozwiązywanie zadań teoretycznych oraz zadań w laboratorium). Wszyscy uczestnicy finału biorą udział w obu częściach (teoretycznej i  doświadczalnej) konkursu.

7. Komitet Organizacyjny zastrzega sobie prawo do zmiany formuły i terminu poszczególnych etapów Konkursu oraz ich odwołania, w zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej w Polsce. Zmiany dokonane przez Organizatora wchodzą w życie z dniem ogłoszenia.

8. W zawodach w formie kontaktowej mogą uczestniczyć jedynie osoby niewykazujące objawów, które mogą wskazywać na zarażenie SARS-CoV-2. Uczestnicy zobowiązani są do przestrzegania zaleceń sanitarnych obowiązujących w dniu zawodów na terenie Wydziału Chemii UMK w Toruniu oraz w ośrodkach przeprowadzenia etapu rejonowego, w szczególności zasłaniania ust i nosa oraz zachowania dystansu społecznego.

9. Szczegółowe zasady przeprowadzenia poszczególnych etapów Konkursu zostaną zamieszczone w odrębnym komunikacie na stronie internetowej Konkursu (https://konkurschem.umk.pl).

10. Liczba uczestników Konkursu:

a. na podstawie wyników etapu szkolnego, poszczególne szkoły przekazują listy uczniów zakwalifikowanych do II etapu konkursu. W przypadku przesłania rozwiązań zadań bezpośrednio do Komitetu Organizacyjnego, kwalifikację prowadzi osoba wyznaczona przez Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego.
b. do etapu III (finałowego) Komitet Organizacyjny Konkursu kwalifikuje uczestników według liczby uzyskanych punktów, w limitach ustalanych corocznie na podstawie liczby uczestników zgłoszonych do etapu II.

11. System klasyfikacji:

a. W ramach Konkursu prowadzona jest wyłącznie klasyfikacja indywidualna uczestników.
b. O ostatecznej kolejności indywidualnej uczestników decyduje suma punktów uzyskanych w etapie finałowym Konkursu.

12. Opracowanie zadań Konkursowych:

Autorami zadań konkursowych są nauczyciele akademiccy Wydziału Chemii UMK w Toruniu. Komitet Organizacyjny Konkursu przyjmuje również w ciągu całego roku propozycje zadań konkursowych opracowanych przez zainteresowanych nauczycieli. Ostatecznego wyboru i redakcji zadań dokonuje Komisja wybrana z grona członków Komitetu Organizacyjnego Konkursu. Poufność zadań zabezpiecza Przewodniczący Komisji.

13. Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Konkursu powołuje zespół, który ocenia wyniki etapu rejonowego i finałowego Konkursu (Jury Konkursu). Każda praca jest sprawdzana niezależnie przez dwóch recenzentów. Zestawienia wyników dokonuje Jury Konkursu, a zatwierdza je i ogłasza Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Konkursu. Jury Konkursu ustala ostateczny ranking uczestników Konkursu oraz przyznaje dyplomy, wyróżnienia i nagrody.

14. Nagrody w Konkursie:

  • Laureaci* Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego im. prof. Antoniego Swinarskiego uzyskują maksymalną liczbę punktów w postępowaniu kwalifikacyjnym na następujące kierunki studiów prowadzonych przez UMK (Uchwała nr 32 Senatu UMK z dnia 28 kwietnia 2020 r. w sprawie określenia szczegółowych zasad przyjmowania na studia laureatów i finalistów olimpiad stopnia centralnego, laureatów konkursów ogólnopolskich oraz kandydatów posiadających osiągnięcia sportowe wraz z późniejszymi zmianami):

- wszystkie kierunki prowadzone przez Wydział Chemii, wszystkie kierunki prowadzone przez Wydział Filozofii i Nauk Społecznych, z wyjątkiem kierunku psychologia

- jednolite studia magisterskie na kierunki: analityka medyczna i farmacja oraz na wszystkie kierunki studiów I stopnia prowadzone w kampusie bydgoskim.

  • Z uprawnień, o których mowa wyżej, można skorzystać w ciągu trzech lat od roku uzyskania świadectwa dojrzałości.

 *) liczbę laureatów ustala corocznie Komitet Główny na podstawie liczby uczestników konkursu, którzy przystąpią do etapu II oraz wyników II i III etapu.

  • Zwycięzcy Konkursu (3 osoby z największą ilością punktów, uzyskanych w etapie finałowym) otrzymują nagrody pieniężne za zajęcie I, II i III miejsca. Fundatorami nagród pieniężnych są: Dziekan Wydziału Chemii UMK w Toruniu, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego, Polskie Towarzystwo Chemiczne oraz Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wydziału Chemii UMK w Toruniu.
  • Zwycięzcy Konkursu mają prawo uczestniczenia w programie studiów z mentorem na Wydziale Chemii UMK.
  • Finalistą Konkursu jest uczestnik, który wziął udział we wszystkich częściach III etapu Konkursu
  • Zwycięzcy, Laureaci i Finaliści konkursu otrzymują stosowne dyplomy i zaświadczenia.

15. Odwołania od decyzji Jury można kierować do Komitetu Organizacyjnego Konkursu w terminie 7 dni od daty ogłoszenia wyników, w formie listownej lub mailowej (decyduje data wpłynięcia odwołania do siedziby Komitetu). Ocenione prace oraz dokumentacja Konkursu pozostają do wglądu na terenie siedziby Konkursu Chemicznego. Ostateczne wyniki, z uwzględnieniem odwołań, są publikowane na stronie internetowej konkursu w ciągu maksymalnie dwóch tygodni od terminu zgłaszania odwołania.

16. Uczestnictwo w konkursie jest bezpłatne. Organizatorzy nie pokrywają kosztów, związanych z udziałem uczniów w I, II i III etapie Konkursu (m.in. koszty przejazdu, diety, noclegi, środki ochrony indywidualnej).

17. Szczegółowe informacje dotyczące Konkursu Chemicznego oraz wyniki są publikowane na stronie internetowej Wydziału Chemii UMK (https://konkurschem.umk.pl ).

18. Sprawy nieujęte w niniejszym regulaminie rozstrzyga Komitet Organizacyjny Konkursu.

19. Regulamin wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

 

Komitet Organizacyjny Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego

Toruń, 28.10.2021


 

Załączniki:

Informacje dotyczące ochrony danych osobowych uczestników Konkursu (pdf, 101 KB)

Oświadczenie rodzica/opiekuna prawnego niepełnoletniego uczestnika konkursu (pdf, 141 KB)

 

 

Konferencja w Toruniu